czyli subiektywny przewodnik - po Polsce latem, po Dolnym Śląsku i Sudetach przez cały rok, a czasem po czeskiej stronie... Wszystkich tu zaglądających uprzedzam, że część starych zdjęć straciła jakość - ich wersja poprawna znajduje się w albumach picasy, link obok.
Wszystkie zdjęcia publikowane na blogu są moją własnością i bardzo proszę osoby nimi zainteresowane o niekopiowanie ich bez mojej wiedzy! Jeśli komuś do czegoś są potrzebne - proszę mnie poinformować, na pewno nie odmówię. Proszę też o podawanie adresu bloga, z którego zdjęcia pochodzą, ikroopka
szukam
Blog > Komentarze do wpisu

kościół św. Jacka na Swojcu

Jak to jest - do kościoła nie chodzę, a obok ładnego nie przejdę obojętnie?
Obok tego, prawdę mówiąc, wielokrotnie przejeżdżałam, dziś wreszcie miałam okazję zaglądnąć do środka, obejść dokoła, podziwnąć z bliska.
Ładny jest, urokliwy -  kościół św.Jacka, niegdyś ewangelicki, od 1945 roku katolicki.
Trudno mu zrobić zdjęcie, bo zabudowa 'dookólna' powoduje, że nie ma jak się ustawić, żeby nie sfotografować tej pajęczyny drutów, tych szpecących słupów...

W środku jest skromnie, podobno niejedna cenna rzecz - np. obrazy ze szkoły Cranacha - powędrowała do muzeum archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Więcej na temat można przeczytać w b.ciekawym artykule na stronie Swojczyc, dzielnicy, w której kościółek się znajduje.

"Na marginesie wypada dodać, że omawiana świątynia w pierwotnej, zatartej już formie, należała do najstarszych kościołów protestanckich komstrukcji szachulcowej na Śląsku.(...)Konstrukcję taką stosowano na zachodzie Europy od średniowiecza do budowy domów, lecz uważano ją za nieodpowiednią dla kościołów ze wzgdlędu na nietrwałość.
Z czasem dzięki krótkiemu czasowi niezbędnemu na budowę, a zwłaszcza jej niskim kosztom, zyskała popularność i zaczęli ją stosować nawet katolicy".

Powyższy cytat jest fragmentem opisu zamieszczonego na tablicy informacyjnej przed kościołem.

A vis a vis przedszkole niepubliczne - ekologiczne, zdaje się, nie tylko z nazwy...

środa, 21 kwietnia 2010, ikroopka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/04/22 01:10:40
Wygląda ciekawie i nietypowo.
-
pasiwo
2010/04/22 10:37:49
kosciul o pieknej architekurze:)
-
iblox
2010/04/24 12:27:24
Lubię takie skromne kościoły.
-
arturr_g
2010/04/24 18:12:33
Oryginalna architektura jak na dzisiejsze polskie tereny:)