BLOG ZA CHWILĘ ZNIKNIE. WSZYSTKIE WPISY PRZENIOSŁAM NA https: ikroopka.home.blog NIESTETY, CZĘŚĆ ZDJĘĆ WCIĘŁO : no i cały czas zapraszam na bieżąco na http: ikroopka.blogspot.com
Wszystkie zdjęcia publikowane na blogu są moją własnością i bardzo proszę osoby nimi zainteresowane o niekopiowanie ich bez mojej wiedzy! Jeśli komuś do czegoś są potrzebne - proszę mnie poinformować, na pewno nie odmówię. Proszę też o podawanie adresu bloga, z którego zdjęcia pochodzą, ikroopka
szukam
Blog > Komentarze do wpisu

Swołowo, wieś w Krainie w Kratę

Sa takie miejsca, o których się 'po prostu' wie, a są takie, o których istnieniu trzeba się dowiedzieć i do tej kategorii zaliczyłabym tytułowe Swołowo.
To nieduża wieś, położona w bok od Słupska, na uboczu, na które trudno trafić, chyba że przypadkiem.
Albo, jak my za przewodnikiem z serii 'Polska niezwykła' - nieocenionym, nie wszystkim jeszcze znanym, a znakomitym, zapewniam!

Zacytuję za wikipedia.pl:


"Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę". Znajdują się tu zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, typowego dla bogatych pomorskich zagród chłopskich.


Zabudowa wsi to wzorcowy przykład pomorskich owalnic, których planowe zakładanie odbywało się we wczesnym średniowieczu. Główną oś planu owalnicowego, utworzono równolegle do kierunku płynącego przez wieś strumienia. Na cieku zwanym Zieloną Strugą spiętrzono wodę i utworzono mały staw, który pełnił przez wieki funkcje gospodarcze i rekreacyjne.

Plac owalnicy, wraz z kościółkiem i stawem, jest płaski, a otoczenie tworzą łagodne zbocza doliny; fakt ten wykorzystano przy okazji komponowania zabudowy zagród i koncepcji rozłogów pól. Domy mieszkalne zajmują najwyżej położone tereny, zamykając zagrody od zewnątrz."

O wsi zaczęło się mówić w latach 90-tych ubiegłego wieku, choć już wcześniej wzbudzała zainteresowanie etnografów, jednak ówczesne władze niechętnie patrzyły na próby ratowania spuścizny po niemieckich przodkach.
Częściowo odnowiona, zaczyna znów niszczeć - tu zacytuję opracowanie ze strony muzeum:"

Swołowo w ostatnich latach coraz bardziej niszczeje i zmienia swój charakter, starsi gospodarze zdali ziemię, a młode pokolenie wsi w większości wyjechało do pracy na zachód Europy.Część domostw(..) ulega szybkiej dewastacji, będąc nieużytkowanymi."

 Rzeczywiście, widać zarówno zadbane, piękne obiekty, jak i te popadające w ruinę, zaniedbane.
Ale że wieś jest objęta patronatem unijnym, to jest szansa, że wielu zagrodom przywrócony zostanie ich blask;)

Obeszliśmy Swołowo dookoła, zrobiłam kilkadziesiąt zdjęć, zapraszam na pokaz, a tych, którzy chcielby zdjęcia spokojnie oglądnąć, na picasę do albumu. Myślę, że warto!

 

 

Dodam jeszcze, że niemal wszystkie gospodarstwa opisane są na stosownych tablicach - nie ma ich w albumie, ale uzupełniam;)

środa, 27 lipca 2011, ikroopka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
arturr_g
2011/07/27 17:07:48
Pomorze wschodnie jest ogólnie krainą bardzo ciekawą i wciąż nieodkrytą, nie licząc takich gigantów turystycznych jak Trójmiasto bądź Hel. Rok temu w październiku miałem okazję być kilka dni w Gdańsku i, korzystając z okazji, wybrałem się do Pucka i dalej na Hel, mijając tak urokliwe miejscowości jak Swarzewo czy Mrzezino. Wsie wyjęte z kalendarza.
-
2011/07/27 18:18:21
Na moim blogu sukienkawkropki.blox.pl/html jest dla Ciebie niespodzianka. Nominowałam Twój blog do nagrody, mam nadzieję że masz czas i ochotę do kontynuowania zabawy
-
wildrose661
2011/07/27 22:09:14
O jaka ciekawa wies, nigdy o niej nie slyszalam!
Pozdrawiam :)
-
Gość: wkraj, *.adsl.inetia.pl
2011/07/27 22:31:09
Co do przewodników "Polska niezwykła" to rzeczywiście można tam znaleźć wiele inspiracji do planowania wycieczek. I tych jedno, jak i kilkudniowych. Sam mam cała serię i często zabieram na dłuższe urlopy, aby właśnie trafić do takich miejsc, jak opisana wioska. Miejscowośc rzeczywiście niezwykła i warta odwiedzenia, a Twoje zdjęcia tylko jeszcze bardziej zachęcają. Pozdrawiam :)
-
bognna
2011/07/28 09:48:27
No i fajnie, i sielankowo. My zawsze z daleka omijamy wszelkie wielkie, przereklamowane, zatloczone i glosne osrodki turystyczne odpoczywajac na takich wlasnie wsiach najlepiej gdzies nad morzem (ale nie koniecznie). Tak samo zreszta bedzie i w tym roku :)
-
lukatoni1
2011/07/28 10:09:37
Piękne miejsce i szkoda, że niszczeje. Wpisuję sobie tę wieś na moją listę miejsc, które muszę zobaczyć. Muszę też zaopatrzyć się w przewodnik, o którym wspominasz. Myślę, że Ty sama mogłabyś taki przewodnik już napisać ;-)
-
ikroopka
2011/07/28 10:16:28
Wies jest piekna, żałuje tylko, ze do muzeum już nie weszlismy, za późno było.
Troche współczuję mieszkańcom, bo w sezonie pewnie jest wielu turystów, którzy zwabienie opisami, przyjeżdżają i oglądają, choć teraz bylismy tylko my.Ale teraz sobie przypominam, że mieszkańców widzielismy dwóch, nie liczą pana z muzeum.
Hm.

A przewodnik' niezwykla Polska' jest absolutnie niezwykły, zaznacza miejsca, pomijane w innych przewodnikach, jest w kilkunastu częściach, niedrogi - mam na razie 10, zaraz wzbogace się jeszcze o dwa, potrzebne na najblizszy wyjazd;)

-
2011/07/29 10:57:31
Żałuję, byłem blisko. W Bruskowie Wielkim...
-
ikroopka
2011/07/29 21:16:28
Żałuj, żałuj...
-
ikroopka
2011/08/01 16:00:15
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego jedne kozy mają rogi, a inne nie???