BLOG ZA CHWILĘ ZNIKNIE. WSZYSTKIE WPISY PRZENIOSŁAM NA https: ikroopka.home.blog NIESTETY, CZĘŚĆ ZDJĘĆ WCIĘŁO : no i cały czas zapraszam na bieżąco na http: ikroopka.blogspot.com
Wszystkie zdjęcia publikowane na blogu są moją własnością i bardzo proszę osoby nimi zainteresowane o niekopiowanie ich bez mojej wiedzy! Jeśli komuś do czegoś są potrzebne - proszę mnie poinformować, na pewno nie odmówię. Proszę też o podawanie adresu bloga, z którego zdjęcia pochodzą, ikroopka
szukam
Blog > Komentarze do wpisu

Wejherowo, stolica Kaszub

Jest taka teoria, że jesteśmy wszyscy ze sobą jakoś spowinowaceni, bodaj co szóstą osobę w świecie łączą więzy krwi.
Coś w tym jest, skoro moje dziecko ma, poza polskimi, też geny tatarskie, czeskie, niemieckie, ma kuzynów polsko- niemieckich/amerykańskich/irlandzkich/australijskich, też Ślązaków rdzennych i zasłużonych, i to tylko z mojej strony!

Z kim ze strony swego ojca łączy go pokrewieństwo czy powinowactwo, nie wiem, bo mniej znam pochodzenie rodziny męża, wiem że na pewno z ...Kaszubami:)

A jak Kaszuby, to Wejherowo, stolica regionu, choć, jak przeczytałam, nie ma pełnej zgody co do tego, cytuję za wikipedia.pl:


"W sprawie tego, które miasto jest stolicą Kaszub, istnieją liczne kontrowersje.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, wydany w 1880 roku, uznawał miasto Wejherowo za stolicę „ziemi kaszubskiej”. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie będące główną organizacją reprezentującą Kaszubów uznaje za stolicę Kaszub – Gdańsk, gdzie ma też biuro zarządu głównego. Natomiast Kartuzy uznawane są za centrum Szwajcarii Kaszubskiej."

po kliknięciu, można zobaczyć zdjęcie w formacie 2000pix, da się przeczytać opis!

Byłam tu kilkakrotnie, zawsze szwendając się po mieście, tym razem postanowiliśmy zobaczyć Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i okalający je park, świeżo odnowiony.
Spacer trwał, niestety, dość krótko, pogonił nas deszcz;
dziś też od rana leje, przynajmniej we Wrocławiu, zatem - zapraszam do muzeum;)

Ekspozycja muzealna nie jest wstrząsająco bogata, ale na pewno warta zobaczenia.Część poświęcona jest znanym działaczom kaszubskim, A.Majkowskiemu i A.Labudzie.

Pierwszy, lekarz, polityk i pisarz, zasłużył się szczególnie dla piśmiennictwa kaszubskiego jako twórca i wieloletni redaktor pierwszego kaszubskiego pisma "Gryf", autor "Gramatyki kaszubskiej" i "Historii Kaszubów" oraz powieści "Żëcé i przigodë Remusa", uznawanej przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej.

Drugi, nauczyciel z zawodu, pod wpływem lektury "Gryfa" i spotkania z Majkowskim, odkrył swoją tożsamość kaszubską i całe życie poświęcił pracy publicystycznej i literackiej na rzecz  kultury i języka kaszubskiego.

 Ciekawy artykuł o obu można przeczytać na www.naszekaszuby.

Do najcenniejszych zbiorów muzeum zaliczyć należy rękopisy i starodruki - najstarszy pochodzi z 1525 roku - ale nie widzieliśmy ich, zapewne nie są ogólnie dostępne.

W pozostałych salach można podziwiać  wystawę rękodzieła ludowego i instrumentów muzycznych, jest też sala poświęcona Kalwarii Wejherowskiej, a i sam budynek wart jest obejrzenia - pochodzący z XIX wieku pałac Przebendowskich, w którym podczas remontu odkryto malowidła ścienne.

Zainteresowała mnie też ta cenzurka w języku niemieckim;)

W hallu muzeum w gablocie można zobaczyć egzemplarz pięknie wydanego w języku kaszubskim "Pana Tadeusza".
Podobno na jakiejś imprezie czytała go równie pięknie Danuta Stenka - aktorka chlubiąca się swoim kaszubskim rodowodem.

Na spacer po parku zapraszam jutro, podobno ma NIE padać;)

piątek, 22 lipca 2011, ikroopka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
wildrose661
2011/07/22 18:07:58
Tez niedawno tu bylam, powoli poznaje to moją nowa Ojczyzne :) Ladne zdjecia z wnetrza!
-
pasiwo
2011/07/22 18:23:58
jak ładnie opowiadasz:)
-
hanula1950
2011/07/22 20:39:43
W Wejherowie byłam jeden dzień. O istnieniu tego muzeum nie wiedziałam. A może ono wtedy jeszcze nie istniało ?
Muzeum ciekawe.
Widzę, że można było robić zdjęcia.
Dobrego weekendu.
-
bognna
2011/07/23 10:18:05
W Belgii pada prawie non stop i jest aktualnie 13 st. Piekne lato.... .
-
2011/07/23 10:38:11
Nie wiem, czemu narzekałaś, że mało zbiorów. Wszystkie pokazane przez Ciebie- bardzo ciekawe. Zaintrygowała mnie kartka z elementarza/?/, podręcznika/?/, rodzaj ilustrowanego wierszyka...pomysłowe to.
-
ikroopka
2011/07/23 11:27:03
BbM - masz na mysli 'kaszebscze note'?
to makatka na ścianie;)
-
2011/07/23 15:34:45
Takie "Kaszebszcze note" podziwiałem we wspomnianych tu Kartuzach :-)
-
wczorajidzis.blogspot.com
2011/07/23 23:09:30
Byłem w Wejherowie wiele razy a w muzeum ani. I tak pewnie kiedyś się zdarzy.
-
Gość: wkraj, 213.241.124.*
2011/07/23 23:42:59
Najpierw pochwalę za bardzo dobre zdjęcia wnętrz. Cieszy fakt, że po remoncie pałac jest wykorzystany do celów muzealnych. Sam temat rodowodu kaszubskiej kultury na pewno zasługuje na pokazanie i wnętrza pałacu doskonale do tego się nadają.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/24 06:48:00
Jeśli chodzi o stolicę Kaszub, to miejscowi z Szymbarku twierdzą, że to u nich.Polecam ciekawe prywatne muzeum w prywatnym tartaku (kilka kilometrów od miasteczka).
Jest tam podobno najdłuższa deska świata (według księgi rekordów Guinnesa) oraz wiele ciekawych tematów dotyczących Kaszubów oraz bardzo ciekawa ekspozycja dotycząca naszych zesłanców na Syberii. Polecam bo odwiedzić naprawde warto a chleb z pieca opalanego drewnem cuuuuuuudowny....

-
2011/07/24 09:51:40
Wydaje mi się, że muzeum ciekawe. Byłam w Wejherowie i podobało mi się tam. Podziwiam Cię, że tak chętnie podróżujesz. Mnie w pewnym momencie nie chciało się nigdzie jeździć i zawsze były o to spory z mężem, bo on był urodzonym podróżnikiem. Gdyby mi teraz mógł zaproponować wyjazd, pojechałabym od razu, tak jak stoję:))
-
ikroopka
2011/07/24 12:26:09
Przyznam, że wolę łazikowanie niż zaglądanie do muzeów, ale nie jest to, jak widać reguła;)

Co do zdjęć wnętrz - dziękuję za dobre słowo, staram sie jak mogę, ale rezultat zależy też od wielkości i oświetlenia pomieszczeń;
tu oświetlenie było nieciekawe, trochę musiałam kolorystykę poprawić w ph.
No i nie wiem, czy na większym formacie nie byłoby widać szumów wynikających z wysokiego ISo, bo przecież zdjęcia robiłam bez lampy.


A w Szymbarku byłam, na stronie 'w Polsce' jest podany link;)

Ewo, wiem i rozumiem, ale tak przecież bywa, niestety.
-
lukatoni1
2011/07/25 11:17:51
Kaszubi to bardzo fajnie ludzie. Ja miałam do czynienia z tymi z okolic Kościerzyny i Kartuz, ale myślę, że ci nadmorscy też są tacy. Najbardziej fascynuje mnie jednak ich język. Mam nadzieję, że uda im się zachować go w dobie globalizacji.
-
ikroopka
2011/07/25 14:14:05
Jestem pewna, że się im uda, to twardy naród;)
podobnie jak Ślązacy, podobnie jak wszyscy, którzy chcą zachować swoją tożsamość 'na przekór', jak sądzę.
-
bognna
2011/07/26 22:28:36
Jako najprawdziwsza Slazaczka podpisuje sie pod tym obiema rekami. Aczkolwiek zawsze uwazalam, ze gwara gwara, ale niezaleznie od pochodzenia nalezy i trzeba poprawnie mowic i pisac po polsku.
Mieszkam poza granicami Polski do wielu, wielu lat i moje poglady na ten temat nic a nic sie nie zmienily.
-
ikroopka
2011/07/27 09:29:25
Bognna, zgadzam się;
podoba mi się zachowywanie ciągłości, kultywowanie tradycji i języka, przecież dzięki temu mamy taką ciekawą i bogatą kulturę 'ogólnonarodową', ale też uważam, że powinniśmy się posługiwać poprawną polszczyzną;)))


-
e-kaszuby
2013/02/14 18:18:41
Przecież stolicą Kaszub jest Kościerzyna ;)
-
ikroopka
2013/02/15 10:43:22
Ajajaj, ale pomyłka;)