BLOG ZA CHWILĘ ZNIKNIE. WSZYSTKIE WPISY PRZENIOSŁAM NA https: ikroopka.home.blog NIESTETY, CZĘŚĆ ZDJĘĆ WCIĘŁO : no i cały czas zapraszam na bieżąco na http: ikroopka.blogspot.com
Zakładki:
albumy
rss
alfabetycznie
ikroopka
ikroopka & co
inni fotograficznie i podróżniczo
inni piszą
kontakt
wspomaganie
źródło
Wszystkie zdjęcia publikowane na blogu są moją własnością i bardzo proszę osoby nimi zainteresowane o niekopiowanie ich bez mojej wiedzy! Jeśli komuś do czegoś są potrzebne - proszę mnie poinformować, na pewno nie odmówię. Proszę też o podawanie adresu bloga, z którego zdjęcia pochodzą, ikroopka
szukam
środa, 31 marca 2010

Tak opisuje cerkiew przewodnik 'Polska niezwykła':

"Jedna z najpiękniejszych pod względem architektury i położenia drewnianych cerkwi w Polsce znajduje sie we wsi Ulucz, w malowniczej dolinie Sanu.
Stoi wysoko nad wsią, na szczycie wzgórza zwanego Dębnik, w otoczeniu sędziwych lip.
Była częścią obronnego monasteru bazylianów.(...)
Pobliski cmentarz cerkiewny otoczony jest lasem, dzieki czemu nie widać i nie słychać stąd reszty świata.
Doznaje się tu uczucia zawieszenia między niebem a ziemią."

"Z cerkwią i miejscem jej budowy związana jest legenda.
Podobno trzykrotnie zabierano się do budowy u stóp wzgórza i za każdym razem nieznana siła przenosiła cały materiał budowlany na szczyt Dębnika. W końcu budowniczy zrozumieli, że miejsce powstania świątyni zostało wskazane w cudowny sposób i tak do dziś, na szczycie Dębnika możemy podziwiać cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego."

Tak pisze o cerkwi p.J.Milczanowska na stronie twojebieszczady.pl, dodając, cytuję:
"Powojenne losy Ulucza są jeszcze jednym tragicznym epizodem ludności zamieszkującej pogranicze. Wieś została spalona przez UB a mieszkańcy wysiedleni. Pozostały po nich zdziczałe sady i resztki zabudowań."

Wikipedia uzupełnia te informacje o szczegóły walk wojska polskiego z UPA, a ja znalazłam jeszcze arcyciekawą stronę, na której opisane są tragiczne dzieje uluczan - w latach czterdziestych XX wieku i później - pasjonująca lektura!

Na cmentarzyku znajduje sie m.in. tablica poświęcona M.Werbyckiemu, urodzonemu w Uluczu księdzu, społecznikowi i autorowi obecnego hymnu Ukrainy.

 

Wszystkie zdjęcia na FF

Jutro zapraszam do Hłomczy;)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12